Zimno coraz zimniej
Zimno, coraz zimniej
Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu rozmawialiśmy o przygotowaniach zwierząt do zimy i sposobach, by pomóc im ją przetrwać. Poznały zimowe zwyczaje zwierząt: wiewiórek, niedźwiedzi, jeży, bobrów. Dzieliły zwierzęta na te, które zapadają w sen zimowy i te, które tego nie robią (sarna, dzik, sowa, wilk). Dowiedziały się, jakie dźwięki wydają bocian, wróbel i wrona. Obserwowaliśmy przyrodę, szukając zmian zachodzących w związku z nadejściem zimy.
Rozmawialiśmy o tym, jak pomóc ptakom przetrwać zimę, jakie pożywienie jest dla nich właściwe i w jaki sposób je dokarmiać. Poznaliśmy nazwy kilku gatunków ptaków zimujących w Polsce (gołąb, sikora, wróbel, kaczka krzyżówka). Mówiliśmy też o pomaganiu innym zwierzętom w czasie zimy – w warunkach ekstremalnych dziki, sarny, jelenie i łosie są dokarmiane przez leśnika, który odśnieża ścieżki prowadzące do jedzenia, zostawia wodę i odpowiednie pożywienie.
W środę 25 listopada świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku nie mogliśmy przynieść naszego przyjaciela do przedszkola ale przygotowane atrakcje, konkursy, rymowanki, zabawy ruchowe, misiowe tańce oraz praca plastyczna spowodowały, że dzień był piękny i wyjątkowy.
Dzieci mają zwykle bujną wyobraźnię, która pełni bardzo ważną rolę w ich rozwoju. Produktem ubocznym bywają kłamstwa. Czasem dziecko tak głęboko wierzy w rzeczywistość świata wyobraźni, że niestworzone historie, które opowiada, wydają mu się prawdziwe. Nie należy ignorować ani tego typu opowieści, ani nieprawdziwych odpowiedzi na zadawane mu pytania, ale warto robić to z rozwagą. Czterolatki są zwykle jeszcze nie do końca świadome, co jest dobre, a co złe. Dezaprobata rodzica może wywołać na tyle silne poczucie winy, że dodatkowe dyscyplinowanie nie będzie konieczne, a wręcz może doprowadzić do świadomego kłamania, w celu uniknięcia kary i niezadowolenia mamy czy taty. Dlatego najlepiej spokojnie wytłumaczyć dziecku, że kłamstwo jest złe, i poprosić, żeby się już więcej tak nie zachowywał.