DARY JESIENI


Drodzy Rodzice!

Tematem minionego tygodnia były dary jesieni. Dzieci rozwiązywały zagadki na ich temat i segregowały je na kategorie: owoce, warzywa, grzyby, owoce drzew leśnych. Na spacerze przyglądały się, jak wygląda przyroda jesienią. Dowiedziały się, że grzyby dzielimy na jadalne i trujące oraz poznały nazwy niektórych okazów. Ćwiczyły rozróżnianie i nazywanie różnych owoców, wąchały je i smakowały.

Na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania Grzegorza Kasdepke Ałła gorące! uczyliśmy się zasad bezpiecznego zachowania w kuchni (praca tylko w obecności dorosłych). Powtarzaliśmy zabawy i piosenki Baloniku nasz malutki, Karuzela, Głowa mówi tak. Nauczyliśmy się piosenki Zbieramy grzyby. Dzieci ćwiczyły właściwe oddychanie (dmuchanie mocniej i słabiej), przeliczanie elementów i porównywanie zbiorów: w którym z nich jest mniej elementów niż w innym, w którym więcej, a w którym tyle samo. Grały również na instrumentach.

10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Jak przystało na prawdziwych przyjaciół przyrody, w piątek uczciliśmy to święto. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy dbać o drzewa rosnące w najbliższym otoczeniu i co dają nam w zamian. Nie zabrakło zabaw, zagadek i wesołych konkurencji. Na koniec wyszliśmy do ogrodu, gdzie posadziliśmy krzaczek jagody amerykańskiej i złożyliśmy ślubowanie, że będziemy szanować i pielęgnować naszą roślinkę.