Jak uspokoić nerwy Twojego dziecka
20 zwrotów, które pomogą uspokoić nerwy Twojego dziecka
Radzenie sobie z emocjami czasami bywa trudne, jednak jeśli nauczymy nasze dzieci radzić sobie z gniewem, to na pewno będzie im łatwiej. Zdarzają się sytuację, które często wyprowadzają nas z sytuacji, jednak krzykiem niczego nie załatwimy. Czasami warto zachować spokój i pomóc uspokoić się swojemu dziecku .
Poniżej zwroty, które możesz zastąpić w prosty sposób, a wtedy dziecko będzie Cię słuchało i szybciej poradzi sobie z nerwami.
1. Zamiast: „Przestań rzucać zabawkami!” Powiedz: „Kiedy rzucasz zabawkami, myślę, że nie lubisz się nimi bawić. Czy o to chodzi?”
2. Zamiast: „Duże dzieci tak nie robią!” Powiedz: „Duże dzieci, a nawet dorośli też czasami odczuwają silne emocje. To jest w porządku, to uczucie minie.”
3. Zamiast: „Nie denerwuj się!” Powiedz: „Ja też się czasami denerwuję. Wykonajmy nasz „okrzyk wojownika”, aby powstrzymać gniew.”
4. Zamiast: „Nie waż się go uderzyć!” Powiedz: „Masz prawo być zły, ale nie pozwolę Ci nikogo bić. Musimy dbać o bezpieczeństwo innych.”
5. Zamiast: „Przestań natychmiast!” Powiedz: „Jestem tu dla Ciebie. Kocham Cię. Jesteś bezpieczny.”
6. Zamiast: „Koniec z tym, Twój czas minął!” Powiedz: „Chodźmy razem w jakieś spokojne miejsce, abyś mógł się uspokoić.” 7. Zamiast: „Umyj zęby, teraz!” Powiedz: „Czy chcesz najpierw umyć zęby królika , czy swoje?”
8. Zamiast: „Zjedz, bo pójdziesz spać głodny!” Powiedz: „Co możemy zrobić, aby to jedzenie było pyszne?”
9. Zamiast: „Twój pokój jest obrzydliwy! Masz szlaban, dopóki w nim nie posprzątasz!” Powiedz:„ Może zaczniemy sprzątać ten mały kawałek pokoju? Pomogę Ci.”
10. Zamiast: „Spakuj się!” Powiedz: „Co musisz zrobić, aby być gotowy do wyjazdu?”
11. Zamiast: „Przestań marudzić!” Powiedz: „Czy mógłbyś powiedzieć to samo, ale normalnym głosem?”
12. Zamiast: „Przestań narzekać!” Powiedz: „Rozumiem, ale czy możesz wymyślić rozwiązanie?”
13. Zamiast: „Ile razy mam to powtarzać?! Powiedz: „Widzę, że nie usłyszałeś mnie za pierwszym razem. Co Ty na to, by powtórzyć szeptem to, co Ci teraz powiem?”
14. Zamiast: „Nie przesadzaj!” Powiedz: „Bardzo nerwowo na to reagujesz. Gdyby Twoje emocje miały twarz potwora, jak by wyglądały?”
15. Zamiast: „Idź do swojego pokoju!” Powiedz: „Zostanę tutaj, dopóki nie będziesz gotowy na przytulenie.”
16. Zamiast: „Muszę się przez Ciebie wstydzić!” Powiedz: „Chodźmy gdzieś na bok, aby rozwiązać ten problem.”
17. Zamiast: „Jesteś niemożliwy!” Powiedz: „Masz teraz trudny czas. Znajdźmy razem rozwiązanie.”
18. Zamiast: „Przestań się wydzierać!” Powiedz: „Udam, że zdmuchuję świeczki urodzinowe. Zrobisz to ze mną?”
19. Zamiast: „Nie mogę sobie z Tobą poradzić!” Powiedz: „Zaczynam się denerwować, ale zaraz spróbuję się uspokoić.”
20.Zamiast: „Przestań mówić ‚nie’!” Powiedz: „Słyszę, jak mówisz „nie”. Rozumiem, że tego nie chcesz. Zastanówmy się więc, co możemy zrobić inaczej.”
Opracowała Monika Dawidowska-Lupa