Zabawy na jesienne wieczory


Zabawy na jesienne wieczory

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu mówiliśmy o pomysłach na aktywności podczas jesiennych wieczorów, zabawach i miejscach, do których można się wybrać, kiedy pada deszcz. Poznaliśmy piosenkę „Nóżka za nóżką” oraz wiersze Krowa w kinie Juliusza Wasilewskiego i Kotek Juliana Tuwima. Dzieci słuchały opowiadań o zabawach w domu, właściwym zachowaniu w kinie i w teatrze.

Wymyślaliśmy i rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy, odgadywaliśmy, co jest na obrazku na podstawie jego fragmentów, co wydaje usłyszany dźwięk czy wykonuje demonstrowane ruchy. Próbowaliśmy w różny sposób tworzyć prace plastyczne: malowaliśmy, rysowaliśmy,  kolorowaliśmy, malowaliśmy na mleku za pomocą farb i rozcieńczonego płynu do naczyń i odbijaliśmy pieczątki z ziemniaków. Zastanawialiśmy się, co kojarzy się z tańcem, i wymienialiśmy różne rodzaje tańców. Dzieci mówiły, czy lubią tańczyć i dlaczego. Przypominaliśmy sobie, jak należy zachowywać się w miejscach publicznych (szczególnie w kinie i w teatrze), co to jest teatr i kino. Bawiliśmy się w aktorów. Wymienialiśmy różne rodzaje przedstawień teatralnych: przedstawienie z aktorami, teatr lalkowy. Rozmawialiśmy o tym, gdzie można oglądać filmy i jakie filmy lubią dzieci. Zauważyliśmy też, że czasem sztuka może sprawić, że czujemy przeciwstawne emocje, na przykład smutek i radość.

Oglądanie dużej ilości filmów wpływa negatywnie na rozwój wyobraźni dziecka. W czasie słuchania opowiadania wszystkie obrazy powstają w umyśle, natomiast w kreskówkach od widza nie jest wymagana żadna aktywność twórcza. Poza tym filmy mogą przyczyniać się do występowania lęków – słuchając bajki, dziecko nie wyobrazi sobie bardziej przerażającego smoka, niż jest w stanie znieść, natomiast kiedy obraz jest stworzony przez kogoś innego, umysł dziecka nie ma nad nim kontroli. Jeśli dziecko ma trudności z radzeniem sobie z emocjami lub przeżywa stresujące sytuacje, przydatne mogą się okazać bajki terapeutyczne. Bywają w nich opisane bardzo silne emocje, z którymi dziecko może się zidentyfikować. Występuje w nich zwykle postać „eksperta”, który ze zrozumieniem wysłuchuje bohatera i pomaga mu znaleźć rozwiązanie. Choć opisany w nich świat bywa bajkowy (wróżki, czary, mówiące zwierzęta), jednak proponowane rozwiązania problemów są jak najbardziej rzeczywiste – receptą na złość może być głębokie oddychanie, liczenie do 10 czy wyjście do innego pomieszczenia.