Zwierzęta domowe


Zwierzęta domowe

Drodzy Rodzice!

Miniony tydzień poświęciliśmy na rozmowy o zwierzętach domowych i związane z nimi zabawy. Uczyliśmy się, jak o nie dbać – swojemu pupilowi trzeba zrobić dobre miejsce do spania, dawać wodę i jedzenie, dbać o czystość wokół niego, wyczesywać, kąpać, chodzić z nim do weterynarza na szczepienia, bawić się, chodzić na spacery. Opowiadaliśmy o swoich zwierzątkach domowych. Bawiliśmy się w parach – zgadywaliśmy, jakie zwierzę udaje druga osoba, rozmawialiśmy o zwierzętach i rozwiązywaliśmy zagadki z nimi związane, rozwijaliśmy wrażliwość słuchową w zabawach związanych z rozpoznawaniem głosów zwierząt i naśladowaniem ich. Rozmawialiśmy o tym, kiedy zwierzę musi iść do weterynarza i czym on się zajmuje.

Zwierzę w domu może być okazją do uczenia dziecka odpowiedzialności. Jeśli na przykład będzie miało za zadanie dosypywanie karmy chomikowi, będzie się musiało nauczyć konsekwencji i regularnego działania. Należy je w tym wspierać (choćby przypominając mu o tym, jeśli zapomina o swoim obowiązku), bo bez kontroli rodziców może się okazać, że chomik czy pies na tym ucierpi – do czego lepiej byłoby nie dopuścić.

Od poniedziałku do czwartku omawialiśmy i uczyliśmy się jak budować bezpieczny świat, świat pełen miłości i szacunku do drugiego człowieka. „Misie” wzięły udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania organizowana jest we wszystkich krajach świata w tym samym czasie. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy bowiem, to kolor ostrzegawczy. Podsumowaniem zajęć profilaktycznych było wykonanie plakatu, gdzie dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych, odbiły swoją pomarańczową rączkę.

Czwartek,  19 listopada pozostanie na długo w pamięci „Misiów”. Tego dnia odbyła się ważna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. W obecności Pani Dyrektor, „Misie” przedstawiły krótką część artystyczną, w której zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Brały udział w różnych zabawach i zadaniach. Po części artystycznej nastąpiło pasowanie czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia  przedszkolaki otrzymały medal i wzięły udział w poczęstunku.

Dzieci bawią się w różny sposób. Dzieci lubią między innymi zabawy tematyczne. Polegają one na naśladowaniu dorosłych – maluchy powtarzają to, co zaobserwowały w zachowaniu rodziców lub innych dorosłych. Czasem mogą doprowadzić opiekunów do śmiechu tym, jak dokładnie odtwarzają ich zachowania.  Mogą się bawić w dom, wizytę u lekarza czy prowadzenie zajęć w przedszkolu. W zależności od sytuacji, podczas zabawy prowadzą monolog lub dialog, czasem wcielają się naprzemiennie w role dwóch postaci. Taka aktywność jest zwykle podejmowana spontanicznie. Jest bardzo ważna dla rozwoju społecznego dziecka – to swoiste ćwiczenie postępowania w sytuacjach, z którymi się ono styka lub zetknie się w przyszłości. Pozwala też na spojrzenie na sytuację z innej perspektywy (naśladowanie pani w przedszkolu) czy poradzenie sobie z trudnymi, wywołującymi lęk sytuacjami (wizyta u lekarza).